Our Staff Photo 2018.jpgOur Staff 

Successful education is, at its heart, about relationships between people. Therefore there is nothing more important for a good education than the teaching staff and I am very proud that we have an extraordinarily able and interesting group of teachers.

Of course staff need to be competent, to have planned their lessons carefully, and do their marking meticulously and at the first possible opportunity - all these things are properly in place - but most crucially they must inspire.

This will only happen if they are devoted to their subjects and if they engage fully with their pupils. Our staff are inventive, passionate and deeply committed to those they teach. A school can have all the facilities and systems in the world; it is only with inspirational teachers that learning will be truly life-changing.


Senior Management Team

Richard Murray, MA (Dunelm)

 

Headmaster

William McLean

 

Bursar

Peter Dickinson, BEd Edgewood College of Education, Natal, South Africa

 

Deputy Head

Rebecca Farmer, BEd Hons (Camarthen)

 

Head of Pre-Preparatory Department

Fiona Fisher, BA Hons (Oxon), PGCE (Oxon)

 

Director of Studies

Preparatory School

   

Richard Murray, MA (Dunelm)

  

Headmaster, Religious Studies

Andrew Bagnall , MBA (Bradford), BA (Lancaster), PGCE (Exeter)

 

Head of Maths, Form 6

Dom Baillie, BA Joint Hons (Royal Holloway), PGCE (Gloucestershire)

 

Form 4

Sophie Biddell, MA (Oxon), MSt (Oxon)

 

Director of Music

David Cotterill, MFA (Oxon), BA (Sheffield)

 

Head of Pastoral Care, Head of Art & History, Form 8

Peter Dickinson, BEd Edgewood College of Education, Natal, South Africa

 

Deputy Head, Head of Sport and Geography

Alyson Dunbar Morris, BTh Hons (Oxon), PGCE (Brookes), NPQH

 

History, Head of Learning Support, Form 5

Alexandra Eccles-Williams, Cand Phil Hist (Bern), PGCE (Buckingham)

 

Teaching Assistant, French

Fiona Fisher, BA Hons (Oxon), PGCE (Oxon)

 

Director of Studies, Head of ICT/Computing & PSHE

Stephanie Green, BSc (Dunelm), PGCE MEd (Cantab)

 

Form 3

Luke Harskin

 

Teaching Assistant

Sophie Loyer, MA (Paris X), CAPES, PGCE

 

French

Sally Milton, BSc Hons (Coventry), PGCE (Bristol)

 

Maths, Form 7

Caroline Oliver, MLitt (St Andrews)

 

Teaching Assistant

Nicholas Richards, MA (Edinburgh)

 

Classics

Stella Stephen, MSc (Portsmouth), PGCE Science (Portsmouth)

 

Head of Science

Patrick Watson, MA (St Andrews), PGCE (Reading)

 

Head of English

John Waltho, BA (Newcastle), PGCE (Sunderland)

 

English

Pre-Prep Department

   

Rebecca Farmer, BEd Hons (Camarthen)

  

Head of Pre-Prep, Reception

Rano Ahluwalia, Cert EYP (Open)

 

Classroom Assistant

Elena Fletcher, MA (Leningrad), Dip Montessori (London), PGCE (Brookes)

 

Form 2

Emma Hunt, BA (Oxford Brookes), PGCE (Exeter)

 

Form 1

Marie Merriman, Dip NVQ (3) (Cambridge Open College)

 

Teaching Assistant

Nursery Department

   

Nicolette English, HND (Sussex), Dip Montessori ADMTEI (Michigan, USA)

  

Head of Nursery

Jane Rawlinson, CertEd, BA, BEd

 

Nursery Assistant

Rachel Holt, BSc (Wolverhampton)

 

Nursery Teacher

Boarding Staff

   

John Robson, MA (Sheffield), BMus (Manchester)

  

Housemaster

Sophie Biddell, MA (Oxon), MSt (Oxon)

 

Housetutor

John Waltho, BA (Newcastle), PGCE (Sunderland)

  Housetutor

Lorna Addis, BA (Leicester)

  Matron

Cristina Ciubotaru, MA (Dunelm)

  Matron

School Chaplain

 

The Revd Philippa White, MA (Cantab)

 

Learning Support

   

Alyson Dunbar Morris, BTh Hons (Oxon), PGCE (Brookes) NPQH

  

Head of Learning Support

Assistant Music Staff

   

Carson Becke

 

Piano

Anna Brunton, MA BMus LRAM LGSM

 

Oboe/Bassoon

Eleanor Dunsdon, BA (York)

 

Harp

Greg Hallam, MA BMus LRAM

 

Singing

Martyn Jones, BA LTCL

 

Piano

Chaiporn Pookhaothong, BMus RCM Dip TCM

 

Piano

Catriona Scott, BA (Oxon) MMus RNCM

 

Clarinet

Nigel Somerville, BA LTCL ARCM (PG)

 

Brass

Penny Terry, Dip ABRSM Dip Ed

 

Flute

Katherine Tinker, BA (Oxon), MMus (RCM)

 

Piano

Trevor Williams, BA (Salford)

 

Guitar

Kate Wilson, BA ARCM

 

Violin/Viola

Spike Wilson, BA (Oxon)

 

Cello/Double Bass

Administrative Staff

Clare James, BA (Oxon), MPhil (Cantab)

  

Registrar

Kate Lagden

 

Headmaster’s/School Secretary

Nicola Norris

 

Accounts Assistant

Sue Varney, BA (Oxon)

 

IT Technician/Office Assistant

Catering Staff

Kathryn Juggins

Chef Manager

Sinisa Ljubic

Chef

Sergio de Souza

Kitchen Porter/Chef

Olivia Manfio

Cleaner/Dining Room Assistant

Ancillary Staff

Mike Pritchett

Maintenance

Daniel Suraj

Minibus Driver/Maintenance

Joanna Basic

Cleaning Supervisor

Luciana Da Silva

Cleaner

Malcolm Gibbons

Cleaner

Durcelia Rodrigues Bueno

Cleaner